Svatební salon

Svatební salon představuje prostor, ve kterém si snoubenci mohou vypůjčit nebo zakoupit svatební šaty a doplňky. Většina svatebních salonů nabízí prodej či pronájem společenských šatů, které jsou určeny nejen pro svatebčany, ale i pro novomanžele na večerní slavnosti.

Jelikož se v každém větším městě nachází několik svatebních salonů je rozumné jich navštívit vícero, pouze tak dokážeme srovnat nabídku, přístup personálu a cenové rozlišení. Při pochůzkách svatebními salony se zaměřme především na kvalitu šatů, jejich stav a čistotu. Od personálu se snažme vyzískat co nejvíce informací, např. zda jejich nabídka zahrnuje i jednotné kolekce svatebních šatů. Tím je myšlena kolekce svatebních šatů nevěsty a obleku ženicha, která je vytvořena v jednotném stylu, tudíž se designově dokonale snoubí. Optat se můžeme i na nabídku doplňkového sortimentu, zda je možnost vypůjčit si obuv, kabelku, bižuterii, šaty pro družičky nebo večerní šaty.

Jakmile máme ucelenou představu o výběru salonu, začněme s přípravami výběru svatebních šatů s dostatečným časovým předstihem. Zkouška svatebních šatů vyžaduje dostatečnou časovou náročnost, jelikož počítejme s tím, že si budeme zkoušet šatů vícero. Doprovodem by nám měla být kamarádka, sestra nebo maminka, jelikož je dobré znát názor ostatních.

Výhodou svatebních salonů je přepestrá nabídka svatebních šatů, vybírat můžeme od jednoduchých, přes klasické až po nejnovější módní svatební střihy. Také zde nalezneme širokou škálu barevného provedení šatů pro nevěsty i ženichy. Většina svatebních salonů nabízí široký doplňkový program, ve kterém nechybí nabídka rukavic, ozdob do vlasů, paruk, příčesků, pánských šálek, cylindrů a klobouků.

K vypůjčení svatebních šatů bude od nás personál svatebního salonu vyžadovat průkaz totožnosti, pevný termín svatby a určitou finanční zálohu. Nevratná finanční záloha se platí v okamžiku rezervace svatebních šatů, zpravidla se jedná o částku ve výši 1 500 Kč. Výše zálohy se může pohybovat dle kvality a značky svatebních šatů, což znamená, že čím dražší byla pořizovací cena šatů, tím vyšší je záloha. Svatební šaty je ve většině svatebních salonech nutné rezervovat zhruba se tříměsíčním časovým předstihem před termínem svatby. Cena za vypůjčení svatebních šatů se pohybuje v rozmezí 3 000 – 15 000 Kč, výše ceny se odvíjí od modelu, stáří a značky.

Ve svatebním salonu je možné si svatební šaty zakoupit, počítejme však s minimální pořizovací cenou kolem 10 000 Kč. Touto cenou disponují jednodušší, obyčejné modely, v případě, že vyhledáváme vkusnost, decentnost a aktuální módní trendy počítejme s částkou, která se bude pohybovat okolo 40 000 Kč. Svatební šaty lze samozřejmě pořídit i za cenu vyšší, zde se však jedná o šaty pocházejících ze známých návrhářských dílen. Vybírat můžete z aktuální nabídky, kterou daný salon disponuje, popř. si model vybrat přímo z nabídkového katalogu.