Svatební koláčky a cukroví

Svatební koláčky a drobné cukroví je od nepaměti neodmyslitelně spojeno se svatbou, svatební výslužkou a výzdobou svatební tabule.

Svatební koláčky zvací se připravují zhruba tři týdny před plánovaným svatebním dnem, rozdávají se svatebčanům v papírových košíčcích spolu s pozvánkou na svatební hostinu. Zhruba týden před svatebním dnem se pečou klasické svatební koláčky, které budou součástí svatebního občerstvení, svatební výslužky a které budeme rozdávat známým se svatebním oznámením, nikoliv však s účastí na svatební hostině. Předsvatební výslužku rozdáváme v speciálních papírových košíčcích, bohatě zdobených svatebními symboly. Klasikou zdobení je zelená myrta doplněná bílou saténovou mašličkou, některé košíčky jsou zdobeny umělohmotnými zlatými prstýnky.

Dle lidových tradic se svatební koláčky připravují alespoň ze tří druhů náplní, k nejoblíbenějším patří náplň tvarohová, maková, jablečná nebo ořechová s rumovou příchutí. Svatební koláčky jsou charakteristické především svojí miniaturní velikostí, připomínající velikost jednohubky.

Příprava svatebních koláčků je spojena s několika pověrami, které se liší dle krajových zvyků. Nevěsta nesmí koláčky péci ani při pečení vypomáhat, pokud se tak stane čeká jí v manželství nouze a uplakané děti. Jiná pověra je spojena se svobodnými dívkami, pokud na svatební hostině snědí rohový koláček do roka se vdají. Rohový koláček se od klasického miniaturního koláčku liší nejen velikostí, ale i tvarem. Jak již název sám napovídá jde o koláček, který disponuje čtyřmi rohy, každý roh by měl být vyplněn jinou náplní.

Svatební koláčky zpravidla připravují rodiče a prarodiče snoubenců, svatební cukroví naopak zhotovují specializovaná cukrářská studia. Pokud přípravou svatebních koláčků a cukroví oslovíme specializovanou firmu, je nutné objednávku provést s dostatečným časovým předstihem. Před zadáním závazné objednávky je vhodné některé zákusky ochutnat, tím se vyhneme případnému chuťovému zklamání. Nejlepším řešením je oslovení cukrárny na doporučení známých nebo zadat objednávku soukromé osobě, která požadované cukroví připraví v domácím prostředí.

Ke svatebním sladkostem patří nejrozmanitější druhy cukroví, které je tvořeno miniaturními dortíčky, čokoládovými nebo ovocnými pralinkami, krémovými košíčky nebo sladkými pusinkami. Svatební cukroví tvoří nádhernou jedlou dekoraci svatební tabule, aranžuje se do několikaposchoďových misek nebo na dekorativní talířky.