Svatební dekorace

Svatební dekorace zahrnuje široký soubor nejrozličnějšího dekorativního zboží, kterým se zdobí svatební stůl, interiér restaurace, prostory oddacího místa, nevěstin vůz, svatební dort i dům nevěsty.

Dekorace na auta

Dekorace aut patří k tradičním rituálům každé svatby, nezdobí se pouze auta, ve kterých jede nevěsta a ženich, ale i auta svatebčanů. Není tomu tak dávno, co se k výzdobě aut snoubenců používaly umělohmotné panenky, na nevěstině autě byla panenka, na ženichově autě seděl panáček. V současné době dávají snoubenci přednost bohaté květinové dekoraci, která je utvořena ze živých rostlin. Svatebčané jedou ve vozech, které jsou jemně nazdobeny bílými stužkami a zelenou myrtou, jejíž svazečky mohou být zdobeny umělohmotnými snubními prstýnky.

Dům nevěsty

Svatebčané se v den svatby scházejí v domě nevěsty, který je zpravidla i domovem ženicha, tudíž tento dům představuje úvod do svatebního dne. Bohatou svatební dekoraci můžeme zajistit v podobě svatební slavobrány, která je bohatě tvořena zelení a zdobena stužkami, kvetoucími rostlinami a látkovými přízdoby se svatební tematikou. Interiér nevěstina domu není zapotřebí nadmíru zdobit, samozřejmostí je však slavnostně prostřen stůl, u kterého se bude podávat lehké občerstvení. K použitým dekoracím můžeme zvolit živé květinové aranžmá, stuhy, zlaté penízky, ubrousky se svatebními motivy nebo keramické doplňky typu svatebních holubiček, postavičky nevěsty a ženicha.

Oddací prostory

Svatební dekoraci, v oficiálních oddacích místnostech, zajišťují pracovníci daných úřadů. Jelikož se zpravidla v daný den odehrává vícero svatebních obřadů, je dekorace místnosti jednotná pro několik svateb. Interiér je zdoben živým květinovým aranžmá, zpravidla umístěným ve vázách nebo vysokých stojanech.

Živými květinami jsou také zdobeny vnitřní prostory kostelů, bohatou květinovou výzdobou disponuje oltář, dřevěné lavice jsou zdobeny myrtovými věnečky se stužkami. Oblíbenou kostelní výzdobou jsou květy z netkaných textilií, které jsou připevněny na okrajích dřevěných lavic.

Svatební obřad konaný ve venkovních prostorách vyžaduje dostatečně bohatou dekorativní výzdobu. K tradičním prvkům patří slavobrána, neboli oblouk tvořený nosnou konstrukcí ze železa nebo dřeva, bohatě porostlý zelenou květenou a vyzdoben nejrůznějšími doplňky. K dekoraci oblouku se používají květy sladěné s květy svatební kytice a mašle snoubené s barvou svatebních šatů nevěsty. Ke svatební zahradní dekoraci patří balónková výzdoba, květinové stojany s bohatým aranžmá, dekorativní výzdoba židlí nebo lavic, na kterých budou svatebčané během obřadu sedět.

Interiér restaurace

Interiér restaurace nebo prostoru, ve kterém se odehrává svatební hostina patří k nejvíce zdobeným místnostem. Styl dekorace je však nutný přizpůsobit daným místům, exteriéry můžeme zdobit bohatěji, barevněji a netradičně. Dekorace interiérů by měla být dokonale snoubena s nábytkem, nádobím a textiliemi.