Svatební dort

Svatební dorty patří k nedílným součástem každé svatby, jsou tvořeny hlavním svatebním dortem, který je umístěn před novomanželi a několika menšími dorty umístěnými na stolech svatebčanů.

Výběr svatebního dortu

Hlavní svatební dort je dominantou svatební tabule, tudíž bychom jeho výběru měli věnovat dostatečnou pozornost. Svatební dort by měl být vícepatrový, za ideální výšku se považuje dort složený ze tří pater. Jednopatrové dorty v totožném stylu s dortem hlavním jsou určeny pro maminky novomanželů, menší jednopatrové dorty, v odlišném provedení, se rozmisťují na stoly svatebčanů.

Svatební dort by měl esteticky a barevně ladit s výzdobou svatební tabule, dekorace dortu by se měla snoubit s dekorací stolu. Složení dortu závisí především na našich chuťových pohárcích, zvolit můžeme i několik krémových náplní, každé patro tedy bude disponovat jinou příchutí.

Vyhotovení svatebních dortů, stejně jako ostatního svatebního cukroví, bychom měli zadat specializovaným firmám nebo cukrárnám. Tyto společnosti disponují obsáhlým katalogem, ze kterého můžeme vybírat dorty nejrůznějších druhů, tvarů a velikostí. Objednávku u specializované firmy bychom měli zadat zhruba s týdenním předstihem, čímž si zabezpečíme bezchybnou realizaci svatební sladkosti. Některé firmy nabízejí možnost ochutnávky vybraného dortu, čímž předejdeme možnému zklamání, jelikož ne vždy je obal totožný s obsahem.

Dekorace

Cukrářské firmy jsou schopny podřídit se představám snoubenců a ozdobit dort téměř čímkoliv. K nejoblíbenějším a nejmódnějším dekoracím svatebního dortu patří živé okvětní plátky nebo celé květy, které lze macerovat ve sladkém rosolu. Ke klasickým dekoracím patří marcipánové figurky, oblíbené jsou květinové a figurkové motivy. Finální podoba dortu, v tomto případě, zpravidla záleží na exkluzivitě marcipánových doplňků. V letních měsících mohou být dorty zdobeny čerstvým ovocem, nejčastěji se používají jahody, spirálky kivi nebo exotické druhy.

K jednoduchým, avšak velmi elegantním dekoracím patří krémové ornamenty, které mohou být doplněny karamelovými a čokoládovými mřížkami, hoblinkami a ohrádkami. Svatební dorty bývají často zdobeny textilními mašličkami, stuhami, perličkami, korálky a nejrůznějšími plastovými, skleněnými či keramickými drobnostmi.

Krájení svatebního dortu

Rozkrojení hlavního svatebního dortu patří k vrcholným událostem celé svatební hostiny, kterou ocení zejména příznivci sladkostí. Dort krájí nevěsta společně se ženichem, první kousky patří jim, další dílky rozdělují hostům.