Svatební boty

Svatební obuv patří k nedílným součástem svatebních šatů nevěsty i ženicha. Vhodně zvolená obuv utváří celkový dojem o nevěstě i ženichovi, důraz se klade především na čistotu a vzhled.

Svatební obuv pro nevěstu

Obuv volí nevěsta dle barvy svých šatů a doplňků, pokud bude oděna do bílých šatů je žádoucí, aby byla obuta do bílých střevíčků. Krémové svatební šaty by měly doplnit střevíčky ve smetanovém odstínu, k lososovým šatům vyniknou střevíčky v barvě zlatavého nádechu.

Zdobnost střevíčků záleží na nevěstině vkusu a typu svatebních šatů. K jednoduchým, hladkým šatům můžeme vybírat bohatěji zdobené střevíčky, např. s peříčky, krajkou, perličkami, korálky nebo třpytivými kamínky. K bohatě zdobeným šatům vybírejme střevíčky jednoduché, hladké bez jakýchkoliv dekorativních doplňků. Jednoduché a decentní prvky obuvi se mohou shodovat s prvky svatebních šatů. Šaty jemně zdobené krajkou mohou být doplněny střevíčky s decentními krajkovými ornamenty.

Výběr střevíčků též ovlivňuje roční období, v létě je vhodnější volit střevíčky s otevřenou patou nebo špičkou, v zimním období naopak vybírejme boty uzavřené. K oblíbeným typům svatební obuvi patří klasické lodičky, které jsou vhodné téměř ke všem svatebním šatům. V letních měsících je vhodné vybírat obuv sandálového typu, zda dáte přednost obuvi na podpatku nebo klínku je pouze na vás.

Nejdůležitějším požadavkem na obuv je pohodlnost, jelikož nevěsta musí v obuvi strávit téměř celý den. Nevěsta by si měla obuv zakoupit v dostatečném časovém předstihu, aby ji mohla do svatebního dne důkladně prošlápnout.

Svatební obuv pro ženicha

Ženichův zevnějšek v podstatné míře utváří obuv, jelikož je po celý svatební den ve stálé viditelnosti. Obuv by tudíž měla být co nejvhodněji sladěna s oblečením ženicha, druh obuvi by měl být dokonale snouben nejen s barevnými prvky, ale i stylem obleku.

K fraku bychom měli volit nízké boty bez šněrování tzv. escarpin neboli lakýrky. Naopak ke smokingu je vhodné vybírat boty se šněrováním, v hladkém provedení bez jakéhokoliv zdobení. Klasický oblek vhodně doplní obuv se zavřeným šněrováním, která se nazývá balmoral, luxusnějším provedením je obuv typu oxford. Oblek může být doplněn nešněrovací obuví, která je obohacena jednoduchou kovovou přezkou nebo mokasíny s hladkou či zdobnou přední částí.