Svatební dary

Svatební dary patří k tradičním symbolům každé svatby, jejichž účel zpravidla splňoval a nadále splňuje funkci výpomoci novomanželům v jejich začínajícím společném soužití. Svatební dary by měly v plnohodnotné míře sloužit jako poděkování svatebčanů za pozvání na svatební hostinu.

Svatební dary se snoubencům předávají před svatebním obřadem, shromažďují se zpravidla v místech, ve kterých se bude odehrávat svatební hostina. K tomuto účelu je nutné předem zajistit dostatečný prostor, a to nejlépe na dobře viditelném místě.

Výběr svatebního daru

K tradičním svatebním darům patří praktické předměty, vhodné do domácnosti. Zpravidla se zakupují menší druhy elektroniky, ke kterým patří žehlička, kávovar, vysavač, rychlovarná konvice, fritéza, mixér nebo odšťavovač. K dalším praktickým předmětům patří talíře, misky, pekáče, hrnce, příbory a skleničky. Z textilií se darují ručníky, osušky, utěrky, ložní povlečení nebo prostírání. V případě, že novomanželé očekávají příchod miminka, patří k nejčastějším svatebním darům výbavička pro novorozeně. Možnosti výběru jsou nekonečné, ke klasickým dárkům patří postýlka, kočárek, elektronické přístroje (monitor dechu, chůvička, sterilizátor lahviček, ohřívač lahviček), hračky, oblečení a doplňky. Výše uvedené předměty jsou zpravidla vybírány ze seznamu svatebních darů, jenž snoubenci předem vypracovali. Podstatným bodem je charakteristický popis výrobku, konkrétní značka a typ modelu, který požadujeme.

V případě, že nastávající novomanželé disponují plně vybavenou domácností a ve výběru svatebních darů ponechávají svatebčanům volnou ruku, měly by se vybírat neutrální, plnohodnotné dary, které potěší. K nejčastějším variantám patří dárkové šeky (obchod s nábytkem, potraviny, dovolená) nebo finanční dary, kterými v tomto případě neurazíme, naopak potěšíme. Finanční hotovost můžeme vložit do obálky nebo nechat z bankovek vyhotovit nádhernou kytici.

Seznam svatebních darů

Pokud chceme předejít obdarováním nevhodnými svatebními dary, vytvořme si osobní seznam věcí, které nás nejen potěší, ale splní i užitkovou hodnotu. V dnešní, internetové době, k tomuto účelu slouží založení vlastní webové stránky nebo využití nabídky specializovaných obchodů, kteří tuto službu poskytují. Jakmile bude seznam svatebních darů vyplněn, odešleme odkaz všem svatebčanům, kteří si jednoduše a pohodlně mohou rezervovat předmět dle jejich finanční situace.

K dalším možnostem patří založení si seznamu svatebních darů ve specializovaném obchodě, ve kterém jsme si svatební dary předem vybrali. Svatebčané poté tento obchod navštíví, personál je seznámí s vybranými dárky, ze kterých mohou vybírat. Některé obchody nabízejí možnost dárkového balení a doručení všech zakoupených svatebních darů ve sjednaný den, na sjednané místo. Tuto formu výběru svatebních darů lze provozovat pouze ve větších městech, ve kterých se nacházejí takto specializované obchody. Další nevýhodou je časová náročnost a nedostupnost obchodu pro všechny svatební hosty.

K jednoduchým, avšak ne příliš zdvořilostním formám ohlášení seznamu svatebních darů patří individuální domluva mezi snoubenci a svatebčany. K výhodám této formy patří časová flexibilita, nevýhodou však může být neschopnost okamžitého reagování jednotlivců a uvedení je do určitých rozpaků.