Svatební kytice

Svatební kytice patří k velmi podstatným a zároveň nepostradatelným svatebním doplňkům, bez nichž se snad žádná svatba nemůže obejít. Svatební kytice není pouze záležitostí nevěstina pugétu, nýbrž i ženichovy výzdoby, svědků, matek snoubenců, družiček, výzdoby svatebního tabule a interiéru, ozdoby automobilů.

Svatební kytice pro nevěstu

Svatební kytice pro nevěstu je považována za hlavní kytici, čemuž by mělo odpovídat její aranžmá a vzhled. Výběr svatební kytice by měl být podřízen designu svatebních šatů, se kterými by měl pugét bezpochyby ladit. V květinovém salonu můžete vybírat z nepřeberného množství druhů, barev, stylů a aranžmá, vybírejte však pouze ty květiny, které máte v oblibě. Pokud nemáte o svatební kytici jasnou představu, vyžádejte se květinový katalog, ve kterém najdete širokou nabídku pugétu, dle kterých se můžete nechat inspirovat.

K nejoblíbenější vazbě patří kulaté kytice, které lze navázat z různých druhů květin a jsou vhodné téměř ke všem svatebním šatům. Za velmi módní jsou považovány převislé kytice, které se z hlediska vysoké zdobnosti a nápadnosti, dobře vyjímají v ruce nevěsty, která je oděna do jednoduchých, splývajících šatů. Cena převislých kytic se však pohybuje ve vyšší cenové kategorii, jelikož příprava a aranžmá patří k náročnějším úkonům. Atraktivní a módní je kytice typu zepter, jenž se vyznačují jednoduchostí a dlouhými stonky. Kytice se zpravidla váže do kulaté vazby, nevěsta ji drží vzpřímeně, tedy kvítím vzhůru. Nejčastější květinou, která je použita pro tento typ vazby, je kala v nejrůznějších barevných odstínech. Kytice zepter je vhodná k módním, příliš nezdobeným jednoduchým svatebním šatům.

Kytice pro ženicha

Pro ženicha není připraven květinový puget, nýbrž jedna květinka, kterou si zasune do klopy saka nebo smokingu. Dle estetického hlediska by měl být ženich ozdoben květinou, která je hlavním druhem svatební kytice nevěsty.

Kytice pro matky a babičky snoubenců

Pro maminky a babičky snoubenců volíme kulaté květinové pugéty menších rozměrů, jejichž barevnost je však nutné sladit se svatební kyticí nevěsty. Druh by se však měl odlišovat od květin, které byly použity do nevěstiny kytice.

Kytice pro svědky

Kytice pro svědkyni by měla být zhotovena ze stejných druhů květin nevěstiny kytice, avšak v podstatně menším provedení. Estetického hlediska a dokonalého snoubení docílíme zachováním jednotné vazby. Nevěstin kulatý pugét se bude dokonale snoubit s kulatým pugétem svědkyně. Klopu svědka je vhodné vyzdobit stejným druhem květiny, kterou jsme použili u ženicha, avšak menší velikosti.

Kvítí pro družičky

Družičky se stávají velmi oblíbeným prvkem svatebního obřadu, zpravidla jsou vybaveny proutěným košíčkem, ve kterém jsou různobarevné okvětní lístky. Družičky vcházejí před i za nevěstou a rozsypávají okvětní lístky do všech stran. Starším družičkám je vhodné nechat připravit úplně stejnou kytici jako má nevěsta, avšak v miniaturní podobě.

Kytice na automobil

Panenky, prstýnky a holubičky jsou ve velké míře nahrazovány velkolepými květinami, kterými elegantně a honosně vyzdobíme automobil. Zpravidla se kyticí zdobí pouze automobil, ve kterém pojede nevěsta, ženichův vůz je zdoben střídmě, zpravidla postačí pouze zelené květinové dekorace.