Svatební oznámení

Rozesílání svatebních oznámení patří mezi staročeské tradice, kdy bylo psaní svatebních oznámení a rozesílání pozvánek na svatební obřad úkolem rodičů snoubenců. Spolu s oznámením se rozesílali zvací svatební koláčky, čímž byli hosté pozváni ke svatebnímu stolu.

Svatebním oznámením informujeme příbuzné, známé a kolegy z práce o uzavření manželství. Hostům, jejichž účast si přejeme u svatebního stolu a večerní slavnosti, zasíláme spolu s oznámením i pozvánku, která může obsahovat text typu „Srdečně Vás zveme ke svatebnímu stolu“.

Výběr svatebního oznámení

Originálním a osobitým projevem je vlastnoručně vytvořené svatební oznámení, které může být doplněno o fotografie z rodinného alba, vlastní malířské motivy a netradiční texty. Standardním postupem však bývá oslovení tiskařské firmy, která vyhotoví svatební oznámení profesionálně a dle přání a požadavků snoubenců. V každé svatební agentuře i tiskařské firmě je možnost vybrat si z několika typů oznámení, jejichž výběr je rozmanitý a záleží pouze na našem vkusu, zda dáme přednost oznámení skládanému s vlastními fotografiemi před jednoduchým, klasickým. Před výběrem svatebního oznámení bychom měli mít ucelenou představu o tom, v jakém duchu se svatební den ponese a podle toho přizpůsobit grafiku i styl oznámení, které bude sladěno do barev a stylu naší svatby.

Náležitosti svatebního oznámení

Svatba je považována za soukromou událost, tudíž bychom měli ve jménech snoubenců vynechat akademické tituly. Důležitým prvkem v oznámení je pořadí jmen snoubenců: ženichovo jméno se uvádí vpravo, jméno nevěsty vlevo. Měsíc v datu konání svatby se vypisuje slovy.

Co by tedy mělo obsahovat správné svatební oznámení:

Termín a způsob rozesílání svatebních oznámení

Oznámení bychom měli rozeslat přibližně 8 - 10 týdnů před svatebním obřadem. Tento termín je považován za optimální dobu, ve které se pozvaní hosté mohou na svatbu připravit a přizpůsobit si svůj program. Adresy hostů na obálkách nadepisujeme vlastnoručně a adresujeme celé rodině.